10. 10. 2022
Letošní ročník Evropského týdne mobility nesl slogan Kombinuj a jeď. Třebíč ve spolupráci s dalšími partnery uspořádala hned několik akcí. Jejich cílem je omezit používání vozidel a podpořit další způsoby dopravy – cyklo, pěší i MHD.
TJ Sokol Třebíč uspořádal závody nejen na kolech pro nejmenší děti. Na dětském dopravním hřišti DDM Třebíč proběhlo dopravně vzdělávací sportovní odpoledne i cyklošneci a s programem Odpoledne na dvou kolech se zapojily i děti z MŠ Čtyřlístek. Oblíbenou Pohádkovou Třebíč připravil jako každoročně Klub českých turistů Třebíč a napínavého pochodu se přes velmi chladné počasí zúčastnilo hodně dětí. O víkendu 16.–18. září byla MHD pro všechny cestující zdarma a možnost dopravit se posílenými spoji v rámci Třebíče využilo mnoho spokojených občanů.
V týdnu od 19. do 23. září probíhal před základními školami Týnská a Na Kopcích pilotní projekt Školní ulice. Obě základní školy se rozhodly řešit neúnosnou dopravní situaci před začátkem vyučování, kdy pro děti denně vznikají velmi nebezpečné situace z důvodu velkého množství přijíždějících vozidel. Za asistence strážníků Městské policie byla provedena uzavírka prostoru před školami od 7:15 do 8:00 a zajištěn bezpečný pohyb žáků před školou, kteří pokračovali pěšky, na kolech či koloběžkách. Zapojené školy vše předem komunikovaly s rodiči, aby v uvedeném týdnu omezili dopravu dětí vozidlem až ke škole a zabránilo se kolizním situacím v okolí školy.
Ve spolupráci s Městskou policií, BESIPem a Policií ČR byl připraven vzdělávací program na téma bezpečnost dětí jako účastníků silničního provozu, ať už jako chodců, nebo cyklistů a jezdců na koloběžce. Žáci prvních tříd se učili bezpečné přecházení na přechodech a byli svědky srážky figuríny Vendelína Neopatrného vozidlem, zapůjčeným od Střední průmyslové školy Třebíč. Celý týden probíhaly projektové dny, které hravou formou podpořily vzdělávání dětí v oblasti bezpečnosti silničního provozu jak teoreticky ve třídách, tak i prakticky na improvizovaném dopravním hřišti. Sportovní klání a úpravy prostoru v okolí školy formou hravých chodníků měly motivovat děti k pohybu a zdravému životnímu stylu. Cílem projektu Pěšky do školy je aktivovat děti i rodiče, aby nezajížděli vozidlem až před školu. Děti tak mají možnost jít alespoň kousek pěšky, potkávat se s dalšími spolužáky a současně zajistit bezpečný prostor před školou pro další děti.
Zdroj: Ivana Cahová, město Třebíč
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.