19. 07. 2015
Vstřícný krok směrem k životnímu prostředí chce udělat město Třinec. Po zkušenostech s elektromobilem a veřejnou dobíjecí stanicí hodlá podpořit ekologicky čistý pohon i ve veřejné dopravě.
„Žijeme v průmyslovém městě, v kraji se zhoršenou kvalitou ovzduší, proto je naší povinností dělat všechno pro to, abychom životnímu prostředí pomohli. Doprava se významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší, proto hledáme způsoby, který by tyto negativní dopady zmírnily. Snažíme se podporovat čistou mobilitu a po zkušenostech s elektromobilem jsme se pustili i do podpory elektromobility, což je v současnosti je velmi žhavé téma z pohledu nového programovacího období EU. Chceme být mezi prvními městy, které ji využijí ve veřejné dopravě,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.
Třinecká radnice už více než rok využívá ke služebním účelům elektromobil, veřejnosti slouží stejnou dobu i dobíjecí stanice a od letošního června jezdí v testovacím režimu na linkách MHD dva elektrobusy. V těchto dnech také společnost ČEZ nahradí veřejnou dobíjecí stanici před třineckým úřadem její rychlejší verzí. Nová rychlonabíjecí stanice umožní nabíjení elektromobilů všech značek a především se zkrátí doba dobíjení. Rychlodobíjecí stanice dokážou baterii elektromobilu dobít během 20 minut.
Kampaň za čistou mobilitu vyvrcholí Dnem na podporu elektromobility, který proběhl v pondělí 15. června před městským úřadem. Veřejnosti se představí čtyři elektrobusy různých firem, elektromobil i elektrokola. Jedním z elektrobusů se projedou i zastupitelé města před svým zasedáním. Elektrobusy budou zájemcům k dispozici až do 15:30 h. V rámci Dne na podporu elektromobility se na třinecké radnici sešli odborníci na čistou mobilitu z ministerstva dopravy, krajského úřadu, přepravní společnosti Arriva, společnosti ČEZ, TŽ a další, kteří se zde navzájem podělí o zkušenosti a nápady.
Plány města jsou v souladu s Národním akčním plánem čisté mobility ministerstva průmyslu i se záměry kraje. V novém programovacím období EU 2014 – 2020 se počítá s finančními prostředky na podporu čisté mobility a využívání alternativní dopravy. „To je pro nás velmi důležité, protože v současné době je zavedení alternativních forem v dopravě velmi nákladné, sami bychom se do těchto projektů nemohli pustit,“ vysvětlila Věra Palkovská.
Zlepšení kvality ovzduší znamená rovněž zlepšení kvality života, což je pointou hesla „Třinec - město nabité energií“. „Je to dlouhý proces a nakonec je jen na každém z nás, jestli budeme jeho součástí. Ovšem každé procento a každý krok, který povede ke snížení podílu znečištění ovzduší dopravou, stojí za to,“ podotkla starostka.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.