19. 11. 2015
Centrum Třince prochází změnou, která by měla oživit veřejný prostor a udělat z něj místo setkávání a zastavení. Letní atmosféru v centru města podpořilo nejen premiérové Třinecké kulturní léto 2014, ale také nový variabilní venkovní nábytek na náměstí Svobody, který slouží jednak k odpočinku, zároveň ale bude součástí jednotlivých kulturních akcí. K oživení centra města přispějí také čerstvě zrekonstruované autobusové zastávky a nová opatření pro cyklisty.
„Třinec si zaslouží oživení centra města. Přáli bychom si, aby se z obou náměstí stala místa, kde to žije, kde se lidé rádi setkávají a kde i rádi chvíli pobudou. Díky zastávce, opravám fasád a barevnému mobiliáři dostávají náměstí postupně novou tvář a teď chceme, aby centrum města získalo i duši a ožilo,“ vysvětlila starostka Třince Věra Palkovská.
Město Třinec ve spolupráci se společnostmi TRISIA, STaRS a dalšími organizátory připravilo řadu hudebních, tanečních a divadelních vystoupení pod názvem Třinecké kulturní léto 2014. Až do konce srpna probíhají dvakrát týdně na obou náměstích v centru města. Letní atmosféru v Třinci zpříjemní například bubenický workshop, Louis Armstrong revival, známé kapely a zpěváci, moderní moravský cimbál, dechová hudba, koncert a divadlo pro rodiny s dětmi, ale příležitost dostanou také místní zájmová umělecká sdružení, spolky i jednotlivci. V plánu je i promítání pod širým nebem. Mnohé letní festivaly v českých městech mají již svou dlouholetou tradici, svou specifickou atmosféru, své stálé i nové příznivce. Třinecké kulturní léto je zatím nováčkem a přáním pořadatelů není nic jiného, než aby se časem rovněž stalo oblíbeným, známým, kvalitním, živým a energickým open-air festivalem. „Open“ znamená otevřený, neohraničený, a přesně takový má mít nový festival charakter, a to díky pestrému programu i prostoru, který skýtají obě třinecká náměstí.
Moderní variabilní nábytek přibyl na náměstí Svobody v Třinci. Barevný mobiliář, který poslouží nejen během akcí Třineckého kulturního léta, je vyroben z odolného plastu, neškodí mu rozmary počasí a je dobře udržovatelný. Lze z něho vytvořit lavičky, minipódium, molo pro účinkující, nebo dokonce funkční přístřešek. Jednotlivé prvky jsou přemístitelné pomocí speciálních vozíků a pouze proškolenými zaměstnanci města Třince. Barevnost byla zvolena podle znaku Třince, takže se na náměstí objeví žlutá, modrá a tmavší červená barva. Proměnu náměstí by měly završit nová fasáda hotelu Steel a také kulturního domu Trisia, která by měla být hotova do začátku nové divadelní sezóny.
Právě dokončená rekonstrukce autobusového stanoviště v Třinci by měla pomoci oživit a zvelebit jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě.
Rekonstrukce obou podchodů stála více než 3,2 milionu korun, podílely se na ní město i Třinecké železárny. Z rozpočtu města byla ve výši zhruba pěti milionů korun modernizována před dvěma lety i výpravní budova. Objekt dostal nové zateplení, okna i dveře a změnami prošel i vnitřek, který byl rozdělen na čekárnu s výdejnou jízdenek a občerstvení. Největším přínosem bylo oddělení toalet s přístupem zvenčí. Město se pustilo také do předláždění zpevněných ploch před budovou, které budou v celé délce hotovy do podzimu.
„Podchod patří Třineckým železárnám, čekárna zase městu, spojovací stavební prvek zastřešuje naši spolupráci v rozvoji regionu a hlavně slouží lidem jako ochrana před deštěm,“ podotkl generální ředitel hutě Jan Czudek.
„Mám velkou radost, že se nám společnými silami podařilo autobusové stanoviště zvelebit, protože výpravní budova i podchody byly ostudou Starého Města. Teď už se nemáme za co stydět. Naopak. Po dokončení rekonstrukce páteřních komunikací už chybí jen do ostrůvku zasadit květiny,“ uvedla starostka města Věra Palkovská.
Daleko bezpečněji by se měli cítit cyklisté na nově zrekonstruovaných páteřních komunikacích v Třinci. Poslední tečkou za modernizací ulic Jablunkovská, 1. máje a Frýdecká je vyznačení jízdních pruhů pro cyklisty, do něhož se silničáři pustili na ulicích Jablunkovská a 1. máje v těchto dnech. Hotovo by mělo být do konce července. Cyklopruhy budou moci cyklisté využívat také na ulici Frýdecké, kde budou vyznačeny v průběhu srpna.
„Cyklisté se budou moci díky 1,5 metrů širokým pruhům cítit na těchto cestách daleko bezpečněji a doufáme, že lidé sednou na kolo ještě častěji, což by mohlo v konečném důsledku napomoci životnímu prostředí v Třinci,“ podotkla starostka Věra Palkovská.
Rekonstrukce ulic Jablunkovská, 1. máje a Frýdecká je společnou investiční akcí Moravskoslezského kraje a města Třince. Kraj financuje opravu povrchu vozovek, město pak rekonstrukci obrub, chodníků, veřejného osvětlení na ul. 1. máje, přechodu pro chodce na ul. Jablunkovská a vyznačení cyklopruhů.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.