06. 12. 2019
Ve čtvrtek 5. 12. 2019 se na zasedání Zastupitelstva města Kroměříže odsouhlasilo zařazení částky 1.100.000 Kč do rozpočtu města na rok 2020 a to na realizaci návrhu změn dopravního značení v cyklodopravě.
Zajímá vás, jak to vše vzniklo a o jaké se změny se bude konkrétně jednat?
Město Kroměříž zpracovalo Plán udržitelné městské mobility, který si můžete prohlédnout na odkaze http://mobilita-kromeriz.cz/ a s tím souvisí nově vytvořená pozice koordinátora městské mobility, jehož úkolem je tento plán převzít a řešit opatření, která vyplývají z tohoto plánu. Tuto pozici zastává Martin Gabryš, který je vystudovaný geoinformatik a kartograf a mimo práci v Kroměříži se zabývá tvorbou map, mapových aplikací, naučných stezek, grafikou a také zpracováním prostorových dat
se kterými se snaží pracovat také v Kroměříži. Jeho práci si můžete prohlédnout na webových stránkách: www.mapujme.cz nebo jeho projekty můžete sledovat také na sociálních sítích pod značkou MAPUJME.
Jeho prvním úkolem bylo zmapovat Kroměříž a na základě průzkumu terénu na kole a podnětů z PUMM navrhnout změny v cyklodopravě města, což je jedna z priorit města na následující rok. Příklad mapování můžete vidět zde: https://www.strava.com/activities/2655992724
V terénu byl nejprve proveden sběr dat tedy do prostředí mobilního GIS (Geoinformačního systému) byly zaznamenány cyklostezky, cyklotrasy, cyklopruhy apod., tedy vše co se týká cyklodopravy.
Poté následovala fáze návrhu změn jednotlivých úseků. Vše bylo prováděno za omezeného času, což byly cca 3 měsíce na zmapování, návrh změn a sestavení rozpočtu na příští rok. Návrh změn si můžete prohlédnout ve webové mapové aplikaci: www.tinyurl.com/y2x6p3uj
Návrh změn může ještě podlehnout úpravám na základě projektů od projektantů, připomínek policie, dopravní komise apod. Cíl je však jasný – upravit dopravní tepny tak, aby byly uzpůsobené také cyklistům a to jak vodorovným, tak svislým dopravním značením. Město Kroměříž na tento účel vyčlenilo v rozpočtu celkem 1 100 000 Kč, kde zhruba 0,5 mil. je vymezeno na vodorovné značení (cyklopruhy, piktogramy, přechody pro chodce) a 0,5 mil. na svislé dopravní značení. 100 000 Kč je pak na projekty.
„V roce 2020 sice nebudeme stavět žádné cyklostezky, ale nejprve využijeme toho, co máme v terénu a na rok 2021 budeme plánovat i stavební práce“ uvedl Martin Gabryš, koordinátor městské mobility.
„V příštím roce budeme také pracovat na projektech propojení Kroměříž-Postoupky, kde už máme vypracovanou studii, dále propojení Drahlov-Jarohněvice-Kroměříž a také se zaměříme na Bílanskou, kde nám jezdí hodně cyklistů po cyklotrase vedoucí z Hulína do Kroměříže“ uvedl Karel Holík, místostarosta města Kroměříže.
Naše města mohou něco nabídnout každému z nás jen proto a pouze tehdy, když se na jejich utváření podílíme my všichni. (Jane Jacobsová, 1916-2016, americko-kanadská novinářka, autorka a aktivistka)
A proto pokud máte něco na srdci v oblasti dopravy města, tak pište na e-mail: martin.gabrys@mesto-kromeriz.cz nebo si klidně domluvte osobní schůzku.
Zdroj: http://kolemkm.cz/kromeriz-chysta-velke-zmeny-v-cyklodoprave/
Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.