12. 11. 2018
Česká republika prezentovala svoji cyklistickou nabídku na 4. Evropském kongresu místních samospráv, který se konal v polském Krakově 26. a 27. dubna 2018.
Za Asociaci měst pro cyklisty tu vystoupila Jitka Vrtalová, která se zároveň účastnila diskusního panelu na téma Dobrodružství na dvou kolech - města a regiony přátelské k cyklistům. Moderování se ujal zkušený Marcin Hyla z polského sdružení Měst pro cyklisty (Miasta Dla Rowerów).
Ekonomický přínos cykloturistiky je nesporný. „Příjmy z cestovního ruchu spojeného s cyklistikou dosahují v Evropské unii ročně 44 miliard euro,“ řekla na úvod zástupkyně Asociace cykloměst.
V Polsku důležitost cykloturistiky roste, Malopolské vojvodství spustilo čerstvě kampaň #MałopolskaNaRowery. Cyklistická trasa podél Dunajce, která se postupně buduje, patří v Polsku mezi nejoblíbenější turistické produkty pro cyklisty.
Dalším z aktivních regionů je Dolní Slezsko, které má od loňského roku svoji strategii rozvoje cyklistické dopravy. Na místě se představil také projekt „Koncepce rozvoje přeshraniční cykloturistiky v polsko-českém příhraničí“, který spojil osm českých a polských krajů podél společné hranice.
Tématem panelu byla nejen cykloturistika, která je na polské straně na vzestupu, ale také městská cyklistika. Hlavním tématem se se staly nové trendy v městské cyklistice. Zvláštní pozornost se zaměřila na bikesharing, zastoupený soukromou společností ACRO, která provozuje bezstanicový systém ve Varšavě čítající 500 kol.
Evropskou cyklistickou velmocí číslo jedna bez diskuse zůstává Nizozemsko. Na kongresu tuto zemi zastoupil Reindert Augustijn z nizozemského Arnhemu, který představil cyklistům zasvěcený systém cyklistických magistrál (snelfietsroutes nebo doorfietsroutes). Skvělá infrastruktura má své pozadí v dlouhodobé cyklistické tradici Nizozemska.
Řeč byla i o propagaci udržitelné dopravy, která zahrnuje i jednání s majiteli pozemků pro budování nových stezek. Důležitost neustálé komunikace zdůraznila Darinka Jug z chorvatského Záhřebu.
Evropský kongres místních samospráv je místem pro setkání místních samospráv a zástupců regionů, kteří si mohou vyměňovat názory s veřejnou správou, nevládními organizacemi a podniky.
Program tvořilo pět hlavních témat s více než 60 událostmi, mezi které patřily tematické bloky, panelové diskuse, workshopy, přednášky, prezentace a recepce.
Aktivity probíhají v rámci projektu „Koncepce rozvoje přeshraniční cykloturistiky v polsko-českém příhraničí“.
Projekt finančně podpořil Moravskoslezský kraj.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.