01. 02. 2018
O vliv dopravy na znečištění vzduchu už není sporu. Hlavně ve velkých městech znamená doprava vážný problém.
S kvalitou ovzduší, respektive dodržováním limitů dle evropských směrnic, má problém 18 členských států EU a Evropská komise se všemi vede řízení o porušení Smlouvy o EU. Evropská cyklistická federace proto vyzvala vybrané státy, aby před ministerským summitem o kvalitě ovzduší konkrétními kroky podpořili cyklistickou dopravu.
Již 19. ledna 2018 vyzval Karmenu Vella, evropský komisař pro životní prostředí, ministry životního prostředí z Česka, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Rumunska, Slovenska, Španělska a Spojeného království, aby na bruselskému summitu o kvalitě ovzduší, který se konal 30. ledna, předložili návrhy „dalších adekvátních kroků“, které povedou ke zlepšení kvality ovzduší „co nejdříve“ a „nikoli během 10-12 let“. Členské státy, které nebudou na této schůzce schopny předložit odpovídající nové iniciativy, budou předvolány před Evropský soudní dvůr.
Dr. Bernhard Ensink, generální tajemník Evropské cyklistické federace (ECF) uvedl: „Motorizovaná doprava je jednou z hlavních příčin špatné kvality ovzduší v městských centrech. Ačkoli Evropská komise už v roce 2002 iniciovala Evropský týden mobility, motorová vozidla jsou stále používána pro přibližně polovinu krátkých cest do 5 km a pro cesty do 10 km představuje jejich podíl celé dvě třetiny. Budou-li pro (elektro)kola vytvořeny bezpečné a příjemné podmínky, mohla by snadno nahradit dopravu a to bez dopadu na kvalitu ovzduší.“
Evropská cyklistická federace (ECF) spolu s členskými sdruženími zmíněných zemí zaslaly komisaři Vellovi a ministrům životního prostředí vybraných devíti zemí dopis, který je vybízí, aby vypracovali konkrétní opatření pro rozvoj cyklistiky. Mezi adresáty je i Ministerstvo životního prostředí ČR. ECF spolu s dalšími členskými sdruženími předložila členským státům tato doporučení:
Investice do rozvoje cyklistiky povedou nejen ke zlepšení kvality ovzduší a zachování tisíců životů, ale budou mít i pozitivní dopad na zdraví veřejnosti díky fyzické aktivitě. Nedávná mezinárodní studie spočítala, že pokud by 167 evropských měst zdokonalilo svou síť infrastruktury pro jízdní kola a docílilo 24,7% podíl cyklodopravy, předešlo by se 10 000 předčasným úmrtím ročně.
Evropská cyklostrategie, která byla vypracována v roce 2017, obsahuje řadu doporučení na vnitrostátní i evropské úrovni týkající se podpory cyklistiky. ECF vyzývá evropského komisaře a ministry životního prostředí, aby tuto publikaci využili jako zdroj inspirace pro jejich vzájemnou diskusi o tom, jak zlepšit kvalitu ovzduší.
Zdroj: Tisková zpráva Evropské cyklistické federace (26. 1. 2018), tisková zpráva Ministerstva životního prostředí (30. 1. 2018), tisková zpráva České cyklistické federace (29. 1. 2018)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.