04. 02. 2017
Cykloturistika už nikdy nebude tím co dříve. Před dvaceti lety byla dovolená s jízdními koly nízkorozpočtovou zábavou, které se věnovala hrstka vyznavačů a provozovatelé restaurací a hotelů ji brali na vědomí, jen pokud si turisté opřeli kola o čerstvě natřenou fasádu.
Dnes je situace úplně jiná. Cykloturistika je plnohodnotnou součástí dovolených, průměrný cykloturista projel už řadu stezek v zahraničí a očekává srovnatelné služby i u nás. Zapomeňte na spaní pod stanem a vaření instantních polévek. Na kole je možné strávit týdenní dovolenou v komfortních podmínkách.
Cestovatelské zvyky v Česku se pomalu mění. Po dlouholetém omezení cestování, kdy se mohlo jet maximálně tak na Rujánu nebo Balaton, se na počátku devadesátých let Češi, lační po poznávání cizích zemí, rozjeli do celého světa. Nyní se vracejí znovu k přednostem, které nabízí tuzemská dovolená, a to nejen z ekonomických důvodů. Znovu tak objevujeme možnosti aktivní turistiky, které nabízí naše země. V poslední době raketově roste zájem také o sousední Slovensko.
V tuzemsku přitom tráví alespoň část své dovolené 55 % Čechů. Čistě v tuzemsku přitom zůstává 30 % lidí, další čtvrtina kombinuje domácí a zahraniční pobyt (25%). Více než pětina dotázaných (23 %) jezdí výhradně do zahraničí. Aktivní dovolenou stále více volí především lidé mladší, osoby s vyšším vzděláním a také lidé na řídicích postech či studenti. Endorfi ny spojené s pohybem hledají stále více lidé s náročným programem a nedostatkem času. Jednoduše to vyjádřila Dana Svobodová, která zkušenosti z dovolené popsala ve svém blogu: „Letošní dovolenou strávím aktivně v duchu zdravého životního stylu.
Konec nečinného grilování se na slunci, konec vyspávání do jedenácti, konec profl ákaného času. Budu hrát tenis, plavat, jezdit na kole, na koni a jíst zeleninu. To by v tom byl čert, aby to na mně nezanechalo pozitivní stopy.“ K podobné volbě loni dospělo 62 procent Čechů, přičemž nejčastější je kombinování aktivního a pasivního způsobu prožití dovolené (40 %).
Máme co nabídnout? ANO. Více se dočtete v přiloženém souboru.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.