13. 01. 2017
Dopravní prostředek, který byl v době svého vzniku symbolem technického pokroku a rychlosti, má co nabídnout také modernímu člověku. Asociace měst pro cyklisty vznikla před třemi lety, aby podpořila jízdní kolo především z pohledu celkové mobility ve městech. Sdružení, které má více než 70 členů z řad měst, odborných organizací a neziskových organizací, chce během setkání na veletrhu Regiontour v Brně dne 19. ledna 2017 představit své další směřování. Asociace navazuje na kroky v minulých letech, kdy se v českých podmínkách stala platným partnerem jak pro jednotlivá města, tak i pro organizace a instituce na národní úrovni.
Jízda na kole je efektivním způsobem využití vzácného prostoru v městských oblastech, a navíc jde o zdravý, čistý a levný způsob. Potenciál cyklistické dopravy je obrovský, vždyť téměř polovina všech cest, které ve městech připadají na automobilovou dopravu, je kratších než 5 km. V mnoha městech však zůstává tento potenciál nevyužitý.
Asociace měst pro cyklisty provozuje webový portál městské mobility (www.mesto.dobramesta.cz) a nabízí řadu užitečných informací na svých stránkách.
Sleduje přitom dokument, kterým je Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR. Jeho cílem je mimo jiné posílit podíl cyklistů v dopravě. Do roku 2020 má podle materiálu přeprava na jízdním kole dosáhnout desetinového podílu ve srovnání ostatními druhy dopravy. Asociace měst pro cyklisty pomáhá s jeho naplňováním a přirozeně se tak stala jedním ze silných partnerů při podpoře cyklistiky v zemi. Za zmínku také stojí, že Asociace měst pro cyklisty spolupracuje na přípravě Evropské cyklostrategie.
Asociace také dlouhodobě zpracovává přehledy možností financování a dále průběžně jedná se Státním fondem dopravní infrastruktury o nových možnostech podpory výstavby cyklistické infrastruktury. Velkým posunem je například možnost využití těchto zdrojů například pro realizaci cyklistických pruhů, nebo možnost, že kraje mohou podávat projekty na výstavbu cyklostezek. Asociace měst pro cyklisty se podílela na přípravě evropských strukturálních fondů pro období 2014-2020. Sleduje také téma legislativy, a je odborným poradcem v této oblasti. V minulosti to byla například aktualizace zákona o silničním provozu, aktuálně se spolupodílí na tvorbě Technických podmínek TP179 – navrhování komunikací pro cyklisty.
Asociace měst pro cyklisty se také dlouhodobě zabývá tématem pohybové aktivity. Pravidelná fyzická aktivita se ve městech stává luxusem, její nedostatek je přitom zdrojem mnoha civilizačních onemocnění. Ve spolupráci s dalšími partnery, jako jsou Universita Palackého v Olomouci, Asociace nemocnic, Ministerstvo zdravotnictví chce Asociace podpořit přirozené způsoby pohybu, jako jsou chůze nebo jízda na kole. V roce 2015 se organizace spolupodílela na tvorbě vládního dokumentu Zdraví2020.
Jedním z konkrétních projektů na podporu fyzické aktivity je Česko jede, kde právě Asociace měst pro cyklisty stála u jejího zrodu. Pro rok 2017 přešla značka již pod CzechTourism a Asociace měst pro cyklisty bude i nadále spolupracovat na této aktivitě.
V dalších letech se Asociace může inspirovat trendy, které nastavila Evropská komise. Svým příspěvkem chce být stále platným partnerem, který má co říci k tématu městské mobility. V roce 2017 bude na tématu spolupracovat s dalšími subjekty, jak o tom hovoří i nové informační materiály.
Stánek Asociace měst pro cyklisty můžete navštívit na veletrhu Regiontour v termínu 19. – 22. ledna 2017. Stánek najdete v pavilonu P v části „Cykloturistika nejen v regionech ČR“.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.