08. 11. 2016
Češi milují jízdní kola, cyklistika se pravidelně objevuje mezi nejoblíbenějšími sportovními aktivitami. Přestože Česká republika je protkaná sítí cyklotras, které společně měří více než 36 000 km, jejich kvalita často nedosahuje standardů, na které jsou zvyklí například v sousedním Rakousku nebo Německu. Jak tento stav změnit, se radili zástupci měst, krajů a destinačních agentur z celé země, kteří se sjeli ve středu 2. listopadu do Žďáru nad Sázavou na pravidelnou cyklokonferenci.
Hlavnímu zájmu se těšily přednášky o novinkách, které zavádí Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Milan Dont, vedoucí oddělení příspěvkových programů SFDI, ve své prezentaci představil podmínky pro žadatele z programu na výstavbu cyklostezek, projektů na zvyšování bezpečnosti a průzkumné a projektové práce. Nově bude možné z prostředků SFDI financovat projekty křížení s hlavními dopravními koridory, jako jsou železniční tahy nebo dálnice. První kolo žádostí bude ukončené v lednu 2017, uzávěrky jednotlivých programů budou mezi 6. – 31. 1. 2017. Všechny aktuální informace jsou obsaženy v prezentaci SFDI.
Další horkou novinkou je od 1. listopadu vyhlášený program Ministerstva pro místní rozvoj na podporu cestovního ruchu. Ten má sloužit nejen k podpoře marketingu, finance z něj mohou být použité také na stavbu doprovodné infrastruktury, jako jsou například parkovací stání, odpočívky, a podobně.
Značka Česko jede se chce prostřednictvím webu ceskojede.cz pod hlavičkou České centrály cestovního ruchu – CzechTourism stát garantem toho nejlepšího, co naše republika nabízí příznivcům aktivní turistiky. Novou podobu webu ukázal účastníkům konference Martin Šlajchrt z CzechTourism.
Dánská výstava Město s dobrou adresou
Druhá polovina konference se věnovala tématu „dobrých měst“ se zaměřením na téma městské mobility. Cestování po městě s využitím různých dopravních prostředků, ucelené řešení systému zajišťujícího mobilitu pro všechny, i téma kvalitního veřejného prostoru – to vše patří k dobré adrese a ke spokojenému životu ve městě. Zároveň to je hlavním motivem dánské putovní výstavy „Města s dobrou adresou“, která do Žďáru přicestovala už na začátku října.
Cyklistickou velmoc Dánsko na místě reprezentoval svým vystoupením Per Brixen, zástupce dánského velvyslance v ČR. „Dánské výstavy ukazují inovativní a kreativní řešení v oblasti městského rozvoje a mobility. Jsme rádi, že výstavy přinášejí inspiraci do měst napříč Českou republikou a že navíc díky spolupráci s Asociací měst pro cyklisty pomáhají rozproudit debatu o konkrétních otázkách místního rozvoje. Doufáme, že nejinak tomu bude i ve Žďáru nad Sázavou“, řekl Per Brixen.
Jak pomoci České republice
Kromě zástupců už zmíněného Státního fondu dopravní infrastruktury, Ministerstva pro místní rozvoj a CzechTourism se ve Žďáru sešlo několik desítek odborníků na cestovní ruch, dopravu a mobilitu, ale také zástupci firem a neziskových organizací. Celý program moderoval Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu, který všechny také seznámil s tím, jak jednotlivé aktivity zapadají do vládního dokumentu Cyklostrategie 2013. „Spojit síly a táhnout za jeden provaz je přece efektivní a přitom tak složité. Abychom toho dosáhli, bude potřeba ještě mnoho takových jednání," komentoval Martinek důvody pro uspořádání konference.
Akci společně uspořádali Asociace měst pro cyklisty, Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., Kraj Vysočina a město Žďár nad Sázavou.
Prezentace z konference Česko jede (2. 11. 2016, Žďár nad Sázavou)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.