12. 05. 2016
V poledních letech se setkáváme s neklesajícím počtem krádeží jízdních kol a to v podstatě napříč všemi městy ČR. Samozřejmě současně s neklesajícím počtem krádeží narůstá snaha předcházet těmto krádežím, nebo chránit jízdní kola a to za pomocí různých způsobů. Např. v minulých letech jsme se setkali s pískováním čísel do rámu nebo přímo s jejich vyrážením, s používáním mikročipů, různých štítků s čárovým kódem, hologramů, nebo QR kódů.
Zatím nejmodernějším a současně i finančně dostupným se jeví forenzní identifikační značení. V podstatě tímto značením rozumíme roztok lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem a tzv. syntetickou DNA.
Toto značení umožňuje jednoznačnou identifikaci jízdního kola a tedy i jeho majitele a zároveň identifikaci pachatele trestného činu včetně poskytnutí důkazů pro trestné řízení. Forenzním značením označená jízdní kola jsou dále vybavena samolepkami s upozorněním, že kolo je chráněno forenzním identifikačním značením. Umístění výstražné samolepky na jízdní kolo, případně na místo vstupu do prostor s označenými jízdními koly, odrazuje pachatele od vlastní krádeže takto označených jízdních kol. Takto označená jízdní kola ulehčují práci policie, zrychlují pátrání, umožňují a zkracují dobu návratu odcizeného jízdního kola do rukou majitele.
Ilustrační obrázky: značení jízdního kola pomocí FIZ u MP Hlučín a MP Karviná.
Součástí značení jízdních kol je i jejich registrace do jednotlivých lokálních registrů jednotlivých měst – městských policií, nebo Policie ČR, které jsou pak propojeny s Národním registrem REFIZ, který je přístupný z celé ČR. V těchto registrech jsou zavedeny informace jak o jízdním kole včetně jeho fotografií, tak osobní údaje jeho majitele. V Národním registru REFIZ je v současnosti (k 28.3.2016) registrovaných 6522 jízdních kol, z toho je odcizených kol 45. Vezmeme-li v potaz, že se v průběhu svého života setká průměrně každý 40 cyklista s krádeží svého jízdního kola, pak v Národním registru REFIZ je to každý 145. A zde je vidět, že systém forenzního označování jízdních kol jako prevence krádežím jednoznačně funguje.
Na závěr je třeba dodat, že v současnosti značí FIZ a registrují jízdní kola do lokálních registrů a národního registru REFIZ městské policie z města Jeseník, Krnov, Opava, Vítkov, Hlučín, Bílovec, Ostrava, Orlová, Karviná, Český Těšín, Frýdek-Místek, Příbor, Nový Jičín, Kroměříž, Plzeň, Domažlice a Rumburk. Celkem tedy 17 měst – městských policií, přičemž mnohá tato města taktéž značí kompenzační pomůcky postiženým občanům.
Více informací lze získat od garanta forenzního identifikačního značení pro ČR, pana Bc. Jaromíra Koláříka, na e-mailu: kolarik@refiz.eu
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.