V ulicích se objeví nové parkovací boxy se značkou BikeSafeBox

18. 04. 2016

Novinkou na českém trhu je systém úschovy kol, který se prezentuje pod značkou BikeSafeBox. Jedná se o ocelové boxy s řídící elektronikou, která zajišťuje řízené veřejné parkování. Nový typ úschoven byl vyvinutý českou firmou a vyrábí se v Plzni.

Výrobek je vhodným doplňkem cyklistické infrastruktury. „Skutečnost, že cyklisté budou mít kde bezpečně uschovat kolo je rozhodují pro jejich výběr mezi kolem a autem. Chceme touto cestou podpořit myšlenku dobré adresy, proto jsme se spojili s Asociací cykloměst,“ říká ředitel firmy Michal Perlík. Rozmístění boxů povede nejen k prevenci kriminality - krádeží kol, ale i k podpoře zdravého pohybu a ochraně životného prostředí.

Válcový vertikální box o dostatečné šířce a délce, do kterého lze umístit minimálně 2 jízdní kola, kolo se zavazadly, dětský kočárek nebo samostatná zavazadla.

Konstrukce sestavy boxů je navržena tak, aby bylo box možné snadno přemístit a umístit na jakýkoliv terén - mírně svažitý terén, travnatý povrch, štěrk, zámkovou dlažbu, betonový povrch, silnici. Většinou nejsou nutné další stavební úpravy místa a nejsou tak navyšovány náklady ani při přemístění boxu.

Box není nutné napojovat na elektrickou síť, je napájen solárním panelem a baterií.  V případě požadavku na změnu umístění boxu stačí box pouze přemístit.

Box je osazen mincovníkem, v případě požadavku je možné doplnit bezkontaktním platebním systém.

Box lze rozšířit o dobíjením mobilních telefonů nebo elektrokol, v tom případě je již nutné napojit na elektrickou síť.


Unikátní je řídící systém veřejného parkování, který omezuje zneužití boxu jedním klientem a využívání boxu bez uhrazení. Systém nabízí několik nastavitelných vlastností, které umožní přizpůsobení požadavkům majitele. Obsahuje několik bezpečnostních systémových nástrojů, které zajistí maximální efektivitu systému.

Systém obsahuje GSM modul a komunikuje se správce zasílání SMS zpráv. Obsahuje také GPS modul, který hlásí aktuální polohu boxu a znemožňuje zcizení celého boxu.

Identifikace uživatele je možná pomocí PIN kódu ( 4 - 6 míst) , kartami s RFID čipem ( bezkontaktní platební karty, docházkové čipy používané ve firmách) nebo mobilním telefonem s NFC technologií.

Bezpečnostní boxy je vhodné umístit například u škol, veřejných institucí, kulturních památek, sportovišť, koupališť, zastávek MHD, metra, autobusových či vlakových nádraží. Boxy lze krátkodobě využít i při různých akcích - trhy, poutě, závody, dětské dny, závody či jiné cykloakce.

Boxy je možné kdykoliv přesunout, pokud by na daném místě nebyly dostatečně využity nebo pokud by jejich kapacita nestačila, tak jejich počet dodatečně rozšířit.

Výhodou je možnost pořídit nejdříve několik sestav a po ohlasu obyvatel dokoupit další, tímto bude zajištěno efektivní a hospodárné využití finančních prostředků.

Modul: Novinky