17. 04. 2013
V následujících týdnech se v českých městech chystá řada akcí, jejichž cílem je ukázat možnosti cyklistické dopravy. Řady z nich se účastní také holandský velvyslanec Eduard Hoeks. „O nás je známé, že jsme cyklistická země, vždyť u nás v Holandsku máme více kol než obyvatel,“ řekl k tomu velvyslanec a dodal: „Jsme rádi, že můžeme podpořit akce na podporu cyklistiky tady v České republice“.
Národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek představil společně se zástupci měst sérii cyklojízd, odborných seminářů a kampaní, které odstartují v nejbližších dnech v českých městech. Kromě novinářů přijali pozvání na pracovní snídani i zástupci měst, které se snaží zlepšit podmínky pro cyklistickou dopravu na svém území.
Uherské Hradiště v srdci moravského Slovácka je příkladem města, kde mají cyklisté skvělé podmínky a podpora cyklodopravy tu má dlouhou tradici. „Na kole se u nás odehrává 24 % všech cest,“ potvrdil místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka.
Na opačném pólu stojí Praha 11. „Začínali jsme prakticky z nuly,“ říká o aktivitách města místostarostka Eva Štampachová. „V městské části nebyl jediný metr cyklostezky, jediný stojan, na ulici nebylo vidět nikoho, kdo by jel na kole.“ Při snaze o změnu začali pracovníci radnice od sebe a pravidelné inspekční cesty po městské části dnes absolvuje celé vedení radnice a zástupci klíčových odborů městského úřadu vždy na kolech. „Největší problém byl prolomit obavy rodičů při posílání dětí do škol,“ pokračuje místostarostka Prahy 11. Proto děti dostaly za úkol namalovat místa, na kterých se při svých cestách do školy necítí bezpečně. Někdy bylo řešení obtížnější, jindy šlo pouze o prostříhání přerostlé zeleně, která bránila rozhledu na přechodech. „Byla to dlouhá cesta, ale dnes mohu říct, že to bylo velmi efektivní. Mám velmi dobrý pocit, když vidím u škol stojany obsypané koly a koloběžkami,“ svěřila se Eva Štampachová.
Hornatá města na snídani reprezentovali zástupci dvou krajských metropolí – Jihlavy a Liberce. „Jak jsme časem zjistili, hlavní bariéry nejsou v terénu, ale v našich hlavách,“ podělil se o své dojmy cyklokoordinátor Jihlavy Pavel Šťastný.
„Nejprve musí nastat změna myšlení ve vedení měst, je třeba mít dlouhodobou vizi dopravy, která dává stejnou důležitost všem druhům dopravy a integruje je,“ shrnul výpovědi jednotlivých měst národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek.
V českých městech se uskuteční v následujících týdnech řada akcí. Cyklojízdy vyrazí do ulic Prahy, Brna, Plzně, Ostravy, Olomouce, Jihlavy či Liberce. V řadě měst odstartují kampaně Do práce na kole či Nakupuj na kole. Kompletní kalendář akcí najdete v sekci Pro média, společně s pozvánkami na několik akcí v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě či Liberci.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.