19. 01. 2016
Pražské matky vyhlašují další ročník programu Bezpečné cesty do školy určený všem základním a středním školám na území hlavního města Prahy s cílem zvýšit bezpečnost dopravy, kvalitu životního prostředí i povědomí žáků a jejich rodičů o udržitelné dopravě ve městě. Program je realizován ve spolupráci s hlavním městem Prahou.
Bezpečnost chodců se zhoršuje
Díky koordinovanému úsilí členských zemí EU se sice v předchozích dvou dekádách počet obětí silničního provozu postupně snižoval i na českých silnicích, avšak úroveň bezpečnosti za evropskými premianty jako je např. Holandsko a Norsko stále zaostává a v posledních letech se dokonce zhoršuje. Mezi smrtelnými oběťmi nehod např. v Praze mají chodci stále největší podíl.
V praxi to pak znamená, že rodiče se kvůli nebezpečné dopravní situaci v Praze obávají posílat své děti samostatně do školy pěšky a raději je dovážejí autem při cestě do svého zaměstnání, čímž dopravu obzvláště v ranních špičkách ještě více zahušťují. Často při tom porušují předpisy a sami tak v okolí škol zvyšují riziko nehod, znečištění ovzduší i hluk.
Cíle programu BCŠ
Vzhledem k tomu, že uspořádání a vzhled dopravního prostoru i chování účastníků provozu – chodců i řidičů – mají zásadní vliv na bezpečnost chodců, cílem celoročního programu BCŠ je zabezpečit a zpříjemnit chodcům pěší přístup ke škole, motivovat žáky i rodiče k chůzi či jízdě na kole při cestách do školy a učit je bezpečnému a ohleduplnému pohybu po městě.
Během školních projektů BCŠ jsou žáci, studenti i rodiče aktivně zapojeni do procesu identifikace nebezpečných míst, navrhování úprav i do realizace navržených opatření ve spolupráci s úřady, komunálními politiky, policií i projektanty. Zároveň získávají přehled o dopravní problematice i souvislostech dopravních návyků s kvalitou života ve městě, a tedy i konkrétní představu o udržitelné dopravě. Školy zase při realizaci programu získají praktické náměty i výukový program pro aktivní dopravní výchovu.
Výstupy a výsledky programu BCŠ
Děti (mladší případně s rodiči) do mapek okolí školy vyznačují místa, kde se na svých cestách necítí bezpečně. Po zpracování mapek jednotlivců a následně map třídních vznikne celoškolní mapa se seznamem nebezpečně vnímaných lokalit. Zároveň děti s rodiči vyplní dotazníky týkající se jejich stávajícího a preferovaného způsobu dopravy, které škola souhrnně vyhodnotí. Na základě těchto dat zpracuje dopravní projektant pro školu studii navrhující opatření pro úpravu problematických lokalit a zklidnění dopravy v okolí školy. Studie pak slouží jako podklad pro jednání s příslušnou městskou částí a Magistrátem hl. města Prahy o realizaci návrhů.
Za více než 10 let existence programu se Pražským matkám ve spolupráci s pražským magistrátem, městskými částmi i policií podařilo usnadnit pěší pohyb a zklidnit dopravu v desítkách lokalit, viz http://www.prazskematky.cz/projekty/bezpecne-cesty-do-skoly/databaze-realizovanych-projektu/.
Vyhlášení programu BCŠ a přihlášku pro rok 2016 naleznete na: http://www.prazskematky.cz/projekty/bezpecne-cesty-do-skoly/vyhlaseni-programu/
Informace o průběhu ročníku 2015: http://www.prazskematky.cz/aktuality/do-skoly-autem-nebo-radeji-pesky-ci-na-kole/ .
Kontakty:
Blanka Klimešová, banka.klimesova@prazskematky.cz, tel.: 777 813 934
Petra Syrová, petra.lukesova@prazskematky.cz, tel.:
Zdroj: Tisková zpráva sdružení Pražské matky
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.