Vzniká evropský plán cyklistické dopravy

21. 07. 2015

Asociace měst pro cyklisty a Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. se spolupodílí na tvorbě evropského plánu cyklistické dopravy. Klíčový dokument, který se má stát základním průvodcem pro rozvoj bezmotorové dopravy v celé Evropě, vzniká pod hlavičkou Panevropského programu pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP). Díky němu by se mohly v dohledné době zlepšit podmínky pro cyklisty a pěší také v České republice. Další pracovní schůzku k přípravě plánu proběhla ve francouzském Nantes dne 2.6.2015. Zápis jsme obdrželi ovšem až nyní a tak jej zveřejňujeme. Asociaci měst pro cyklisty zastupovalo Hlavní město Praha.

Dokument by měl politikům nabídnout silné argumenty pro podporu bezmotorové dopravy. Součástí dokumentu, u jehož zrodu stáli především zástupci Rakouska a Francie, bude také doporučení, jak přistupovat k cyklodopravě na národní a mezinárodní úrovni. „Dokument bude důležitý například pro sjednocení pravidel a zákonů,“ říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. Zákony a pravidla provozu pro cyklisty se v jednotlivých zemích liší, to může vytvářet nebezpečné situace. „Například německý turista dnes možná často ani neví, že na přejezdu pro cyklisty v Česku nemá přednost,“ ilustruje příkladem z praxe Jaroslav Martinek.dokument

Dokument je tak vynikající příležitostí pomoci předsravit navrhované "cyklolegislativní" změny, které co nevidět budou mířit do Parlamentu ČR, v pozitivním světě. Proto i Ministerstvo dopravy velmi pozitivně vnímá přípravu tohoto společného strategického evropského dokumentu a je připraveno prodpořit iniciativu Rakouska a Francie, jejiž ministři dopravy budou předkládat materiál do Evropského parlamentu.


Budou zahraniční turisté vědět, jak se v tomto místě mají chovat? Foto: archiv Asociace měst pro cyklisty

 


Labská stezka je v sousedním Německu nejoblíbenější dálkovou trasou. Budou ale němečtí turisté u nás rozumět této značce? Panevropský plán rozvoje cyklodopravy by mohl pomoci mimo jiné zpřehlednit dopravní značení. Foto: archiv Asociace měst pro cyklisty

Podpora cyklistické a pěší dopravy je důležitou součástí THE PEP programu, jehož hlavním kontaktním místem pro oblast dopravy v ČR je Centrum dopravního výzkumu . Myšlenka společné evropské strategie se objevila v takzvané Pařížské deklaraci, která byla podepsaná letos v dubnu na setkání nejvyšších představitelů zemí zapojených do THE PEP programu. Každá evropská země má trochu jiné zvyklosti i zázemí. Panevropský program je určený pro politiky na všech úrovních – jde o to nabídnout všem informace a dobré příklady praxe, které fungují.

Díky společné evropské strategii by mělo být snadnější vyměňovat si příklady dobré praxe v oblasti opatřeních, která vytvářejí prostředí přátelská pro cyklistiku na evropské úrovni.

Jízdní kolo jako dopravní prostředek používá kolem 7 % obyvatel EU. Celkově tak ročně ušetří nejméně 205miliard euro, to znamená více než 2 euro na každý ujetý kilometr. Více než polovinu z této částky přitom mají na svědomí zdravotní přínosy. Kromě nich jsou započítané i úspory času v dopravních zácpách, paliva, zlepšení kvality ovzduší a hluku a také podpora místní ekonomiky a cestovního ruchu.

Pro podporu cyklistické dopravy je také důležitý rozpočet, který jednotlivé evropské země vydávají na budování bezpečné infrastruktury. „Obyvatele našich měst zajímá přirozeně především vlastní bezpečí. Pokud jim budou politici říkat, že mají jezdit na kole, protože tím zlepší stav ovzduší ve městě, asi to velký efekt mít nebude. Aby se skutečně zvýšil počet lidí, kteří si občas vezmou na cestu do školy nebo do práce také kolo, musí mít kde jezdit, je tedy potřeba nabídnout jim bezpečnou a komfortní cyklistickou infrastrukturu,“ říká Jaroslav Martinek.

 

Podrobné informace:

  • K vypracování společného celoevropského strategického plánu na podporu cyklistiky se zavázaly vlády členských zemí podpisem tzv. Pařížské deklarace v dubnu 2014. Tento dokument definuje pět klíčových okruhů, které je potřeba řešit.
  • Panevropský program pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP – Transport, Health and Environment Pan-European Programme) vznikl v roce 2002 pod hlavičkou UNECE (United Nations Economic Commission for Europe). Program spojuje témata dopravy, zdraví a životního prostředí, jeho hlavním cílem je mimo jiné podporovat udržitelnou mobilitu, omezovat negativní dopady dopravy jako jsou emise nebo hluková zátěž či podporovat bezmotorovou dopravu. PEP sdružuje země Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky. Více zde
Modul: Novinky