12. 07. 2015
Na cestách do zahraničí i v Čechách a na Moravě se jistě setkáte se zajímavými příklady řešení udržitelné dopravy. Až budete uvažovat, jak by se daly přenést do Vašeho města, mohou Vás inspirovat příklady a zkušenosti popsané v tomto čísle. Jako hlavní téma jsme totiž tentokrát zvolili finance. K tématu finanční podpory udržitelné dopravy se v březnu konala konference CIVINETu Česká a Slovenská republika, na níž referovali odborníci jednotlivých rezortů. Výstupy shrnuje ve svém příspěvku Mgr. Radomíra Jordová z CDV.
Přehled zdrojů možného financování není možná kompletní a budeme rádi, pokud jej doplníte, případně napíšete o svých zkušenostech. Z jakých zdrojů jste čerpali? V jaké oblasti udržitelné dopravy jste narazili na největší problémy?
Financování je také hlavním tématem příspěvků slovenských odborníků, kteří se do spolupráce v síti CIVINET zapojili. O systému využívání zdrojů financování udržitelné dopravy píše Michal Dekánek z Inštitútu stratégie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Efektivní využívání finančních zdrojů popisuje na příkladu využití studie dopravního chování Mgr. Dana Sitányiová, PhD., z katedry geotechniky (Stavebná fakulta Žilinskej univerzity). Podle výsledků dopravních průzkumů potřeb studentů a zaměstnanců univerzity se o 8,5 km prodloužila autobusová linka, která propojuje univerzitní areál s železniční a autobusovou zastávkou.
Druhým příkladem dobré praxe je spolupráce automobilky Kia Motors Slovakia s žilinským regionem. V zahraničí je celkem běžné, že místní podnikatelé spolupracují s obcemi a kraji na přípravě plánů mobility, dopravních strategií i při samotném financování jednotlivých opatření. V oblasti bývalého Československa je to zatím spíš výjimkou. Společnost Kia poskytovala granty na různá opatření. Od roku 2011 se více zaměřuje na řešení problémů mobility – například podpořila mobilitu znevýhodněných
osob, řešení bezpečnosti silničního provozu, budování cyklistické infrastruktury nebo revitalizace veřejných prostranství.
Příklad, jak mohou být využity evropské prostředky na projekty CIVITAS, přináší zkušenost statutárního města Brna z pera Mgr. Ivy Machalové a Ing. Miluše Pokorné. Evropská iniciativa CIVITAS podporuje zejména inovativní a inspirativní opatření k udržitelné mobilitě, která budou v rámci projektu ve městech testována. Významnou částí těchto projektů je tedy monitorování a vyhodnocování zkušeností. Sítě CIVINET slouží k předávání zkušeností z těchto projektů dalším městům, která mají zájem, a to v národních jazycích.
Síť CIVINET ČR a SR se rozrostla: V našich řadách vítáme Statutární město Hradec Králové a město Košice, které je prvním řádným členem ze Slovenska. Od loňského roku máme již dva slovenské přidružené členy - košický dopravní podnik a Žilinskou univerzitu.
Členům CIVINETu i dalším zájemcům o udržitelnou mobilitu jsme nabídli na jaře řadu aktivit. Ve Zpravodaji si můžete přečíst o dvou z nich. Ing. Zbyněk Sperat, PhD., popisuje ve svém příspěvku první mezinárodní exkurzi zástupců měst tří CIVINETů do Curychu. Další zpráva ze sítě CIVINET shrnuje červnový seminář věnovaný situaci v přípravě Plánů udržitelné městské mobility v ČR, který se konal na Ministerstvu dopravy.
Snažíme se stále více využívat k informování o naší činnosti webové stránky. CIVINET má dvě: základní informace o tomto sdružení, přehled členů a aktuality a chystané akce najdete na těchto stránkách: http://www.civitas.eu/civinet/civinet-czech-and-slovak-republics. Prezentace z již ukončených akcí, registrační formuláře a informační materiály ke stažení jsou dostupné zde: http://www.cdv.cz/civinet-sit-k-udrzitelne-mobilite-ve-mestech/.
Na závěr Zpravodaje najdete přehled událostí, které se chystají v létě a na podzim, a nabídku akcí sítě CIVINET do konce roku.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.