17. 07. 2015
Ministerstvo životního prostředí dnes otvírá příjem žádostí o dotace na podporu osvěty čisté mobility. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR uvolnilo celkem 20 milionů Kč na zvýšení informovanosti veřejnosti o používání alternativních technologií v dopravě pro zlepšení stavu ovzduší především ve městech. Zájemci o dotaci mohou své žádosti zasílat na Fond poštou nebo je osobně odevzdat v podatelně, a to až do 31. srpna 2015.
„Problém městské mobility spojený se zátěží ovzduší emisemi výfukových plynů je dlouhodobým problémem všech větších měst. 20 miliony korun v právě vypsané výzvě chce Ministerstvo životního prostředí podpořit zvýšení povědomí veřejnosti o výhodách využití alternativních technologií v dopravě, využívání veřejné hromadné dopravy, výhodách alternativní a nemotorové dopravy a o dalších opatřeních pro zlepšení ovzduší ve městech, jakými jsou například nízkoemisní zóny. Chceme tak přispět ke snížení negativních vlivů emisí z dopravy na životní prostředí i zdraví obyvatel a také splnit závazky ČR, které vyplývají z evropských a národních strategií,“ vysvětluje Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí pro fondy EU, finanční a dobrovolné nástroje.
Města a obce mohou žádat o dotace na informační kampaně. Jejich cílem je zlepšit a zrychlit komunikaci stávajících i připravovaných městských plánů udržitelné mobility a na ně navazujících opatření, včetně propojení s dalšími aktivitami a programy, jakým je např. Evropský týden mobility. „Cílem podporovaných kampaní je seznámit širokou veřejnost nejen s moderními způsoby ekologické dopravy či informovat o stanovištích a možnostech využívání výhodného krátkodobého parkování Park&Ride, Kiss&Ride, ale i s jejich výhodami,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Díky kampaním bude veřejnost informována o pozitivním efektu vozidel s alternativním pohonem na životní prostředí a zdraví obyvatel, o ekonomických přínosech a úsporách nebo o bezpečnosti vozidel na alternativní pohon v porovnání s automobily na konvenční pohon. Cílem je motivovat veřejnost k využívání veřejné hromadné dopravy a nemotorového nebo pěšího způsobu dopravy.
Projekty cílí na problematiku dopravy v 26 statutárních městech, včetně Prahy, přičemž v právě vyhlášené výzvě může být v každém statutárním městě podpořen pouze jeden projekt. Výše podpory na jeden projekt se pohybuje od 300 tisíc až do 2 milionů korun. Maximální výši podpory lze čerpat do 80 % rozpočtu projektu.
Výzva č. 2/2015 spadá do environmentální prevence Národního programu Životní prostředí a její znění najdete na této adrese.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.