25. 06. 2014
Stezka železné opony, známá též jako mezinárodní dálková cyklotrasa EuroVelo 13, se letos dočkala kompletního proznačení na českém území. Dálková trasa v celkové délce bezmála 10 000 km vede napříč Evropou místy, která byla dlouhé roky pro veřejnost uzavřena. Také z toho důvodu tu dnes zachovaly lokality, kde se díky dlouholeté nepřítomnosti zásahů ze strany člověka nacházejí jedinečná přírodní společenstva a útočiště mnoha ohrožených druhů. Není tedy náhoda, že podél Stezky železné opony se nachází řada přírodních rezervací a chráněných lokalit, které tvoří celoevropského systém známý jako evropský Zelený pás (European Green Belt).
Na českém území spojuje stezka dvě důležitá hraniční místa. Začátek trasy je na česko-bavorsko-saském trojstátí nedaleko Aše a poté trasa vede dílem na českém, dílem na bavorském a rakouském území až k soutoku Moravy a Dyje na česko-slovensko-rakouském pomezí. Mezi oběma body vede trasa v celkové délce 866 kilometrů, která je proznačená jednotně logem EuroVelo 13 a která kopíruje státní hranice po obou stranách. Jednotné proznačení této nejdelší evropské dálkové trasy na českém území se podařilo díky finanční podpoře a spolupráci Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského kraje, svobodného státu Bavorska, Dolního Rakouska a Evropské unie. Rakouské úseky jsou však hotové jen zčásti a pro absolvování celé trasy podél českých hranic je tedy vhodné mít k dispozici mapového průvodce. Trasu oficiálně otevřela mezinárodní cyklojízda pořádaná Nadací Partnerství v rámci Týdne na kole s účastníky ze všech tří zúčastněných států a zástupci ze zmíněných krajů, která zároveň oslavila 25. výročí pádu Železné opony v Evropě.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.