23. 11. 2023
V pondělí 20. listopadu 2023 se konal v Libereckém kraji významný workshop, který přivítal zhruba 30 zástupců obcí, měst a krajského ředitelství Policie České republiky (PČR). Akce nesla název „Koncepce rozvoje cyklodopravy Libereckého kraje 2030 a Cyklovize 2030“ a měla za cíl diskutovat o zvýšení bezpečnosti pro zranitelné účastníky provozu v regionu.
Worshopu se účastnili zástupci místních samospráv, kraje, odborná veřejnost i zástupci krajského ředitelství PČR, což zajistilo komplexní pohled na problematiku a možné řešení.
Hlavním cílem workshopu bylo diskutovat o základních dopravních směrech pro rozvoj cyklistické infrastruktury, v návaznosti na aktuální platnou Strategii rozvoje cyklodopravy v Libereckém kraji pro období 2021+. Hlavním smyslem sítě je sloužit především pro místní obyvatele a jejich každodenní dopravní potřeby. Trasy by měly propojit residenční oblasti s pracovišti, školami, nákupními centry, zdravotnickými zařízeními a další občanskou vybaveností. Cílem je podporovat udržitelnou a komfortní městskou mobilitu, poskytující obyvatelům bezpečné a přístupné možnosti pohybu v rámci jejich komunity.
Součástí debaty byla také možnost financování pro jednotlivá dopravní opatření, jejich parametry a nutné podmínky, včetně křížení nebo souběhu s ostatními dopravními tahy, ať už šlo o železnice, silnice nebo vodní toky.
Účastníci diskutovali o možnostech vytvoření nových cyklostezek, propojení stávajících tras a vylepšení bezpečnosti cyklistů na silnicích. Důraz byl kladen na to, jak mohou obce a města spolupracovat s krajskými orgány a policí vytvářením bezpečnějšího prostředí pro cyklisty.
Jedním z diskutovaných témat bylo napojení na cyklotrasy v sousedním Středočeském kraji, zejména ve spojení s páteřní trasou Greenway Jizera, nebo napojení na cyklotrasy v sousedním Královéhradeckém kraji, a to propojením měst Jilemnice a Vrchlabí. Tyto návaznosti bude garantovat celorepublikový mapový portál, který má navrhovat propojení obcí s rozšířenou působností (ORP), včetně návazností na sousední kraje.
Na jednání byly rovněž prezentovány příklady nedávno otevřených úseků, kde se podařilo jednáním zajistit soulad s plány Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) či využití lesních a polních cest k bezpečnému vedení cyklodopravy. Účastníci zdůraznili potřebu jednotného pohledu na sítě cyklotras a vyzvali k zahrnutí těchto tras do územního plánu.
Zajímavým aspektem debaty byla i otázka bezpečnosti cyklistů a podpora jejich mobility. Účastníci se shodli na důležitosti vytvoření rovnováhy mezi potřebou bezpečnosti cyklistů a zároveň udržení plynulosti dopravy.
Celkově byla debata pozitivní a konstruktivní, přičemž účastníci vyjádřili odhodlání spolupracovat na vytváření lepších podmínek pro cyklisty v Libereckém kraji, které se mají odrazit v aktualizované cyklostrategii Libereckého kraje. Diskutovaná témata a návrhy představují důležitý krok k rozvoji cyklistické infrastruktury a podpoře aktivní mobility v tomto regionu.
Foto: Ing. Jitka Vrtalová, archiv Libereckého kraje
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.