31. 05. 2014
Lékaři v rozvinuté části světa varují. Vyspělé země se potýkají s rostoucími problémy, které souvisí s nedostatkem pohybu. Zdaleka nejde jen o kosmetický problém, civilizační choroby ohrožují životy a zdraví už také dnešních třicátníků.
České nemocnice si začínají uvědomovat, že bez náležité prevence se mohou dostat už za několik let na hranu finančního kolapsu, kdy některé tzv. civilizační choroby nebudeme schopni kvůli jejich masovému rozšíření vůbec léčit.
Týká se to například cukrovky (diabetes mellitus), v souvislosti se kterou se hovoří o celosvětové pandemii. Za uplynulých 28 let se totiž počet nemocných zdesetinásobil. „Cukrovka je onemocnění z blahobytu. Dokládá to skutečnost, že všechny rychle se rozvíjejici země jako například Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrain, Kuvajt mají v populaci vysoký podil cukrovkářů,“ uvedla Marie Nejedlá ze Státniho zdravotniho ústavu. „Naopak historicky největší pokles diabetu byl zaznamenán v ČR v době potravinových lístků.“
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) má u těchto chorob jen velmi malý vliv zdravotní péče (odhadem 10 %) a v naprosté většině rozhoduje zdraví lidí a jejich životní styl. Výživa a pohyb jsou přitom dva klíčové faktory.
Asociace nemocnic ČR proto prostřednictvím své rady tento týden podepsala memorandum o podpoře městské mobility, a to se zvláštním ohledem na cyklistickou dopravu. Společně s Asociací cykloměst požaduje:
Asociace nemocnic České republiky je tak po Univerzitě Palackého v Olomouci již druhou organizací, která se ke společnému memorandu připojila.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.