20. 09. 2020
Nová výstava v podobě parkletu byla otevřena ve středočeských Říčanech. Parklety – mobilní malá veřejná prostranství určená k odpočinku či setkávání s přáteli – mají za úkol zahájit diskusi o využití veřejného prostoru ve městech. Výstava se do konce roku zastaví v dalších českých městech.
Říčany využijí výstavu pro dialog s občany na téma revitalizace Masarykova náměstí. Výstava tu byla instalovaná u příležitosti Evropského týdne mobility.
Instalace výstavy ukazuje, kolik možností nabízí plocha o velikosti jednoho parkovacího místa. Pracovní plocha, místo pro schůzky či klidné posezení, parkovací místo pro kolo či koloběžku, zvýšení zelené plochy a příjemné klima, nebo jen zastavení se a zamyšlení – to vše představuje parklet na ploše 2 x 5,25 metrů. Jeho součástí je zábradlí s potiskem dotvářejícím atmosféru.
Mobilní výstava vznikla v rámci projektu MOBILMAN - Humanitní rozměr plánů udržitelné městské a regionální mobility za finanční podpory TAČR (TL02000400), na kterém se podílejí tři univerzity (FD ČVUT v Praze, Univerzita Pardubice a VŠE v Praze) ve spolupráci se spolkem Partnerství pro městskou mobilitu.
Parkovat a jezdit potřebujeme, centra měst jsou ale v současné době pod velkým tlakem. Výstava proto nabízí mimo jiné zamyšlení nad negativními efekty dopravy, které představují palčivé téma pro většinu českých i evropských měst. Doprava souvisí s hospodářským růstem, zároveň přináší řadu důsledků. Česká ekonomika patří mezi energeticky a uhlíkově nejnáročnější země OECD a populace ČR je vystavena vysokým úrovním znečištění ovzduší.[1] Míra úmrtnosti v důsledku znečištění vnějšího ovzduší je ve srovnání s průměrem OECD téměř dvojnásobná. Odhaduje se, že náklady s tím spojené odpovídaly v roce 2016 hodnotě 6 % HDP. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře v ČR 5x více lidí na znečištění ovzduší než vlivem dopravních nehod[2].
Podobné problémy tak řeší prakticky všechna města. Proto je důležité sdílet zkušenosti a řešení a dostat tyto otázky do povědomí nejen veřejnosti odborné, ale i laické.
Napomáhá tomu iniciativa CityChangers, která vznikla mezi členy spolku Partnerství pro městskou mobilitu. Cílem je propojit města a občanské iniciativy a otevřít otázky typu: V jakém městě chceme žít? Co je budoucností našich měst v kontextu globalizace, klimatických změn apod.? Výstava tak pracuje nejen s technickými daty, ale především s lidským rozměrem, který zná každý, tedy s velikostí jednoho parkovacího místa.
Využít tuto příležitost můžeme právě dnes, kdy probíhá Evropský týden mobility a Evropský týden udržitelného rozvoje.
Více na https://citychangers.eu/
[1] Zpráva OECD: https://www.dobramesta.cz/aktuality/780/oecd-jak-zlepsit-zivotni-prostredi-v-cesku
[2] WHO: World Health Statistics 2018, Monitoring health for the SDG
Foto: Michal Vítek
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.