27. 02. 2019
Přinášíme první postřehy z bilaterálního setkání mezi českými a norskými partnery, které se koná ve dnech 26. - 28. 2. 2019 v norském městě Trondheim.
Co nás naučila prezentace z norského Trondheimu? Po teoretické stránce vlastně nic nového, ale v konkrétních krocích už jsou rozdíly značné. Vybrali jsme pro vás několik námětů k zamyšlení z jejich prezentace: Miljøpakken - Zelenější Trondheim: vize - strategie - projekty.
Víze a strategie:
Jen malý komentář z českého pohledu: Vize nastavit také umíme, ale zaujalo nás, jak tu vizi dokázali přetavit do konkrétního projektu.
Projekty - zatím vybereme jen jeden.
Vidíte ten rozdíl mezi plánováním v Česku a v Norsku?
Samozřejmě v rámci prezentace zaznělo daleko více zajámavostí, ale chceme vám to dávat po kapkách a pokud možno v takovém úhlu pohledu, který je v Česku zatím málo znám. Každopádně prezentace je volně k dispozici.
Bilaterální setkání proběhlo v rámci projektu WINSPIRE. Za českou stranu se akce účastní zástupci Zlína, Třince, Třebíče a Říčan a dále zástupci FD ČVUT v Praze, UJEP v Ústí nad Labem a Asociace měst pro cyklisty (od 29. 3. 2019 spolek Partnerství pro městskou mobilitu).
Miljøpakken (Greener Trondheim) je oceněné partnerství pro udržitelnou dopravu. Od roku 2010 do roku 2025 budeme investovat 15 miliard NOK do silnic, zařízení pro pěší a cyklisty a veřejnou dopravu. Více zde.
Peníze jsou investovány do hlavních a místních silnic, veřejné dopravy, životního prostředí, bezpečnosti provozu a infrastruktury pro cyklisty a chodce.
Cílem je snížit emise skleníkových plynů, dopravní zácpy, hluk způsobený dopravou a počet dopravních nehod prostřednictvím lepšího řízení dopravy a většího podílu pěších, jízdních kol, a dopravy autobusem nebo tramvají.
Cílem programu je také snížit emise v komunálním sektoru, územní plánování a parkování jsou nedílnou součástí programu.
Výsledky 2010-2014 (poslední celostátní dopravní průzkum)
Jde společný projekt, na kterém se podílí Trøndelag county authority, město Trondheim, the Norwegian Public Roads Administration (norská obdoba ŘSD, má na starost správau cest vlastněných státem) and the National agency for railway services (správa železniční sítě).
Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Štítky:
Strategie (Role města, tag2)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.