06. 11. 2018
Připomeňme si několik tezí, které nám doktoři doporučují. Například proč je dobré trávit nějaký čas venku každý den a aktivně strávený čas ve venkovním prostředí přináší nesporné přínosy pro náš organismus. A také si řekneme něco u hnutí CWA (Cycling without Age).
Podle časopisu American Family Physician trpí až 20 % lidí sezónní afektivní poruchou. Jde o typ deprese objevující se i těch, kdo v zimních měsících pobývají pouze ve vnitřních prostorách a mají problém dostat se ven. Pobyt venku je pro lidskou bytost prospěšný. Ať už jde o odpočinkovou jízdu parkem v tzv. cyklistické rikše, procházku po ulici nebo popíjení ledového čaje na verandě, venkovní aktivity zlepšují naše psychické zdraví.
Vitamín D
Značnou část vitamínu D získávají lidé díky UVA a UVB záření. Podle posledních průzkumů, zveřejněných v časopise Medical News Today, způsobuje nedostatek tohoto důležitého vitamínu mj. právě deprese. Už jen pouhé posezení venku na slunci zlepšuje naši celkovou náladu tím, že přijímáme vitamín D. Kromě toho pomáhá udržovat hustotu kostí, což je důležité především pro starší osoby.
Nejsme noční bytosti. I výzkumy z Harvardské univerzity nás ujišťují, že světlo pomáhá zlepšit naši náladu, a není žádný lepší zdroj světla než ten, který se přirozeně nachází venku za našimi dveřmi. Když najdeme způsob, jak se dostat z bytu ven, do přírody, do zeleně, budeme se cítit lépe. Výsledky těchto výzkumů jsou v souladu se zjištěním, že při pohledu na zelené objekty, ať už venku nebo uvnitř budov, jsou lidé šťastnější. Možnost pohybovat se v parku, sledovat stromy a nechat na sebe působit přirozené světlo udržuje a posiluje zdravou mysl.
Jeden z pracovníků výzkumu ve zprávě uvedl, že schopnost koncentrovat se byla u dětí po pobytu venku lepší. A to platí pro všechny věkové skupiny. Zdá se, že když jsme venku, kde nás neruší například žádná elektronická zařízení, náš mozek je schopen se sám restartovat. Po určitém čase stráveném mimo školu jsou výsledky testů dětí díky vyšší soustředěnosti mnohem lepší. Abychom byli psychicky v dobré kondici, musíme si čas od času udělat přestávku, čas strávený venku nám často nabídne nový pohled na naše každodenní povinnosti a úkoly.
Lidé, kteří tráví dost času venku, mají kvalitnější spánek. Je to díky mentální stimulaci, uvolněnému napětí a schopnosti restartovat mozek. Kvalitní noční spánek pomáhá udržovat psychické zdraví, což vede k vyšší produktivitě během dne. Čerstvý vzduch, sluneční svit a aktivity prováděné venku, díky tomu naše mysl rychleji relaxuje a tělo připravuje k následnému odpočinku. Možnost pobývat venku ovlivňuje psychickou stabilitu člověka 24 hodin denně.
Zdroj: https://cyclingwithoutage.org/keep-smile-breath-fresh-air/
Vložil Ole Kassow
S přispěním Chrissy Masonové
Hnutí Cycling Without Age (Na kole bez ohledu na věk) založil v roce 2012 Ole Kassow s cílem umožnit starším lidem jízdu na kole i přes určitá fyzická omezení spojená s vyšším věkem. Ole Kassow přišel s řešením v podobě cyklistické rikši. Bezplatné jízdy začal nabízet místním zdravotnickým a sociálním zařízením pro seniory.
Následně se spojil s Dorthe Pedersenovou, konzultantkou města Kodaň pro občanskou společnost, kterou jeho nápad velmi zaujal, a společně zakoupili pět cyklistických rikš a zahájili činnost hnutí Cycling Without Age. Jejich aktivity se rozšířily do všech koutů Dánska a od roku 2015 i do dalších 40 zemí celého světa.
Štědrost: Hnutí Cycling Without Age stojí na principech štědrosti a laskavosti. Naším prostým aktem štědrosti je vzít jednu nebo dvě starší či méně pohyblivé osoby ven na cyklistickou vyjížďku. Jde o jednoduchý čin, který zvládne každý.
Zpomalení: Když zpomalíte, můžete si lépe vychutnat vaše okolí a přítomnost okamžiku. Pomalá jízda umožňuje lidem kolem vás, aby se zajímali o hnutí Cycling Without Age, a vy máte čas se zastavit a popovídat si.
Sdílení příběhů: Starší lidé mezi námi mají tolik příběhů k vyprávění! Mohou být zapomenuty, když jim nebudeme naslouchat. Během jízdy na kole vyprávíme příběhy, nasloucháme jim a zaznamenáváme je, ať už dalším slovním sdílením, nebo na sociálních sítích.
Vztahy: Hnutí Cycling Without Age je o navazování celé řady nových vztahů – napříč generacemi, mezi staršími lidmi, mezi pasažéry a řidiči, se zaměstnanci pečovatelských zařízení a s členy rodiny. Vztahy budují důvěru, radost, štěstí a kvalitu života.
Bez ohledu na věk: Život nekončí, když je vám 75 let. Život se odvíjí dál v každém věku a ve stáří stejně jako v mládí může být vzrušující, zábavný, smutný, krásný a smysluplný. Naše hnutí chce umožnit lidem stárnout pozitivně, s vědomím, že před sebou máme nové příležitosti, když zůstaneme v kontaktu se svou komunitou.
Vzhledem k tomu, že CWA je občanským hnutím, naše inovativní síla leží především v místním obyvatelstvu. Naše dlouhodobá schopnost inovovat, bourat bariéry a měnit zaběhnutý systém závisí na silné komunitě a schopnosti hledat a šířit velké myšlenky a experimenty.
Naši dobrovolníci se podle svých časových možností zaregistrují na plánované jízdy s vybranými seniory. Všechno je to o motivovanosti lidí. V říjnu 2018 registrujeme 1200 místních poboček našeho hnutí, které nabízejí vyjížďky na více než 2000 cyklistických rikšách. A jejich počet neustále roste. Víc než 13 000 dobrovolných řidičů zajišťuje seniorům právo dostat se ven z pečovatelských ústavů a na speciálním jízdním kole zažít vítr ve vlasech a pokochat se svým městem, svou obcí.
Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Štítky:
Aktivní mobilita (Mezioborového plánování, tag17),
Senioři (Občan, tag40)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.