16. 10. 2018
Firmy a organizace mohou výrazným způsobem ovlivnit podobu mobility ve městě. Stačí jen, aby více motivovaly své zaměstnance chodit do práce pěšky, na kole, veřejnou dopravu, či podporovali sdílení aut. Praxe je ale často opačná. Tlačí na města, aby jim zajistila více parkovacích míst. Chceme tak firmám postupně představit základní kroky při vypracování firemního plánu mobility, který jim má pomoci lépe podporovat udržiitelné formy dopravy. Naším cílem je připravit v rámci kampaně City Changers podobnou cenu, jako např. Glasgow Business Award, konkrétně v kategorii Zdravé a aktivní pracoviště.
Pro inspiraci uvádíme několik dokumentů z projektu MOVECIT:
Guidelines-for-developing-mobility-plan.pdf (445 kB)
Integrated-smart-mobility-toolkit-for-mobility-plan-s-dev-2.pdf (1.4 MB)
Marketing-and-awareness-raising-for-sustainable-mobility.pdf (2.1 MB)
Mobility-Management-as-part-of-city-planning.pdf (1.6 MB)
MoveCit-Handbook-EN.pdf (7.2 MB)
Stages-of-mobility-plan-.pdf (6.1 MB)
Dále přinášíme pár myšlenek z blogu bloggerky Kirsty Rankinové "Jak pěší a cyklistická doprava pomáhá firmám"
Zdravější a produktivnější zaměstnanci
Zaměstnanci, kteří do práce jezdí na kole, jsou zdravější, spokojenější a méně často na neschopence než jejich kolegové v autech nebo autobusech. Náš průzkum mezi cyklisty na Národní cyklistické síti odhalil, že v pracovní neschopnosti stráví o polovinu dní méně než průměrný Brit. Kromě toho, že pěší a cyklistická doprava redukují počet absencí, které jen v letech 2016/17 připravili britské zaměstnavatele o 2,9 miliard liber, redukují i míru prezentismu – tedy stavu, kdy zaměstnanci sice do práce přijdou, ale kvůli nemoci je jejich produktivita nižší. Investování do pohody a zdravého životního stylu zaměstnanců, to je seriózní záležitost.
Stejně jako jsou zdraví a pohoda důležité pro stávající zaměstnance a snižují jejich fluktuaci, jsou přitažlivé i pro potenciální nové zájemce. Akreditace jako například ocenění Healthy Working Lives nebo Cycle Friendly Employer se pozitivně odrazí na reputaci každého pracoviště, které se stará o své zaměstnance a pomáhá jim zvyšovat kondici.
Dopady na životní prostředí
Kromě toho, že se zaměřují na zdraví a blahobyt svých zaměstnanců, se stále víc firem snaží i v oblasti snižování uhlíkové stopy.
Pokud podpoříte své zaměstnance a pomůžete jim, aby mohli do práce častěji chodit pěšky nebo jezdit na kole, našli jste i rychlý a snadný způsob, jak bojovat proti klimatickým změnám.
Pokud by všechny cesty, které cyklisté odjezdili během roku 2012 na stezkách Národní cyklistické sítě, ujeli autem místo na kole, do ovzduší by se dostalo dalších 883 904 tun CO2 za cenu 51,2 milionů liber.
Podpořte zaměstnance v pozitivní volbě dopravního prostředku
Podpora zaměstnanců ve využití pěší a cyklistické dopravy na cestě do práce je opravdu nejsnazší způsob, jak zlepšit jejich zdraví a celkovou životní pohodu. Někdy jde jen o pomoc s hledáním příjemné a bezpečné trasy nebo dalších kolegů, kteří budou čas na cestě trávit společně.
Zaměstnavatelé mají možnost zafinancovat nejrůznější úpravy na pracovištích, např. instalaci sprch nebo parkovacích zařízení pro jízdní kola. Tyto počáteční investice nevyžadují do budoucna nijak vysoké náklady na údržbu.
K dispozici máte i celou řadu akcí, které motivují zaměstnance, aby nechali svoje auto doma, nejrůznější zábavné programy a výzvy na podporu aktivní dopravy. Pokud hledáte, jak začít, Scottish Workplace Journey Challenge je dobrý způsob, jak zaměstnance na vašem pracovišti nadchnout pro aktivní způsoby dojíždění.
Štítky:
Plán mobility (Dobrá praxe, tag32)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.