08. 08. 2018
I po pěti letech je dobré si položit zcela primitivní otázku. Co je plán udržitelné městské mobility a k čemu slouží? Definic existuje hodně, můžete si ji najít i na tomto odkaze, ale možná pořád máme zkreslené informace a dáváme důrazy tam, kde nejsou. Takže přicházíme s další odpovědí, kterou jsme získali na mezinárodní letní škole Udržitelná mobilita - Made in Lipsko.
Co je plán udržitelné městské mobility a k čemu slouží?
Na cestu směrem k udržitelné mobilitě potřebuje každé město správnou mapu – plán udržitelné městské mobility (PUMM). Účelem PUMM je předložit vizi pro městskou mobilitu ve vašem městě, představit účinná opatření, vyjasnit odpovědnosti a pravomoci při realizaci a definovat odolný a flexibilní plán financování.
Správa města, která se významně podílí na nastavení služeb v oblasti mobility a na budování infrastruktury, může do značné míry ovlivnit dopravní chování obyvatel. Dřívější a dnes již zastaralý přístup k plánování dopravy, který lze vyjádřit jako „předpovídej a zajišťuj“, v minulosti vedl k enormním investicím do silniční a především dálniční infrastruktury – a tím i k rostoucímu počtu aut v ulicích. V současnosti však v oblasti plánování rozvoje měst a mobility hraje stále větší roli faktor kvality života. Velká část měst dnes dává přednost investování do projektů udržitelné mobility a politickým opatřením zaměřeným na specifické potřeby jednotlivců i firem v oblasti mobility.
Vládám Brazílie, Indie, Mexika a zemí EU se již podařilo nastavit mechanismy, které navádějí města na cestě ke strategickému přístupu k plánování městské mobility. V některých případech jim dokonce tuto cestu ukládají jako povinnou. V rámci EU vznikl koncept plánů udržitelné městské mobility (PUMM).
„PUMM je strategický nástroj plánování, jehož cíle a opatření jsou orientované na bezpečné, efektivní, dostupné a udržitelné systémy městské dopravy. PUMM vychází ze stávající praxe plánování a zohledňuje principy integrace, participace a evaluace.“ Doporučení pro plánování udržitelné městské mobility (EU)
Účelem přípravy a realizace PUMM je:
Následující otázka zní Co pro to může udělat primátor a starosta? Brzy pak zveřejníme zcela jednoduchý příklad primátora města Lipska.
Třetí otázka už počítá s tím, že posledních 5 let ukázalo na mnoho problémů s realizací a tak je na čase se ptát: Jaké problémy jsou s takovým plánováním?
Štítky:
Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.