07. 07. 2018
Massimiliano Petri je společníkem v italské firmě TAGES Soc. Coop., která se zaměřuje na plánování a projektování dopravních systémů a systémů mobility. Představil nám zde projekt SaveMyBike (Chraň moje kolo), který bojuje proti krádežím jízdních kol pomocí technologií a internetových platforem. Projekt byl nominován na cenu RegioStar 2018 v kategorii původní a inovativní projekty.
Statistiky krádeží jízdních kol dokazují, že jde o celosvětový a dlouhodobý problém
Krádeže jízdních kol jsou běžným problémem ve všech koutech světa. Jde o nedílnou součást každodenního života, především ve větších městech. Statistiky z posledních let ukazují, že tento trend nepolevuje. Jen v ulicích Londýna dojde každoročně ke krádeži 20 000 kol, denní průměr v Berlíně je 85 ukradených kol, to znamená, že za jeden rok v Německu zmizí jízdní kola za 160 milionů euro. Důvodem pro takové množství krádeží je především skutečnost, že jde o relativně rychlý, snadno proveditelný a lukrativní trestný čin. Internet navíc zlodějům usnadňuje následný prodej ukradeného kola bez většího rizika.
Je však dost pravděpodobné, že výše uvedená čísla nepodávají úplný obraz o celé situaci. Bývá celkem běžné, že lidé krádež kola neoznámí, takže jejich celkový počet bude mnohem vyšší. Například 630 000 kol, jejichž krádež lidé nahlásí holandské policii, je podle odhadu tamního Centrálního statistického úřadu pouze 30 % všech ukradených kol.
Současně musíme konstatovat, že jen velmi málo ukradených kol se vrátí zpět k původnímu majiteli. Podle průzkumu v Motrealu se obětí krádeže jízdního kola stala celá polovina respondentů, přitom jen 2,4 % získalo své kolo zpět.
Projekt SaveMyBike, který připravila společnost Tages s.c. společně s Geosolutions sas, NeoGoo srl, univerzitou v italské Pise a Odborem informačních technologií a Centrem pro logistiku v italském Livornu, má všechny předpoklady najít řešení tohoto problému, který spoustu lidí odrazuje od používání jízdního kola pro každodenní dopravu. Hlavní myšlenkou projektu je usnadnit znovunalezení ukradeného kola pomocí výrazně levné technologie RFID (radiofrekvenční identifikace), která k tomu, aby fungovala, nevyžaduje žádnou energii, a může být velmi lehce umístěná na nová i používaná jízdní kola.
Na internetové platformě jsou vyznačena místa, kde lze bezpečně zaparkovat jízdní kolo. Pokud je jízdní kolo ukradeno z takového místa, dojde k aktivaci alarmu, který varuje majitele, ostatní uživatele i policii. Policisté i hlídači parkovacích zařízení jsou následně díky mobilním detektorům upozorněni pokaždé, když se přiblíží k ukradenému kolu, což výrazně snižuje náklady na znovuzískání kola.
Tato opatření ještě doplňuje společenská platforma Good_Go, kam uživatelé podávají zprávy o případech krádeží, nahrávají popis nebo foto ukradeného kola, ale také informují o nejrůznějších iniciativách a akcích pro cyklisty.
A pokud jde o budoucnost, stejnou technologii lze použít i pro anonymní sběr většího množství dat vypovídajících o vzorcích chování cyklistů. Tyto údaje městům poskytnou důkazy o tom, jaké potřeby mají občané v oblasti infrastruktury a mobility.
Hlasujte pro SaveMyBike!
Projekt SaveMyBike byl Evropskou komisí nominován na cenu RegioStar 2018, kde se dostal až do finále. Pokud máte zájem ho podpořit, hlasujte prosím zde.
Autorka Lucy Sladeová
https://ecf.com/news-and-events/news/smarter-cycling-series-combating-bicycle-theft-technology
Štítky:
Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21),
Cyklistická doprava (Dobrá praxe, tag27)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.