29. 08. 2020
K výzvě CityChangers se připojil svým podpisem také nový ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín, který je ve funkci od června letošního roku. Ve společnosti ale není žádným nováčkem, v dukovanské elektrárně nastoupil hned po ukončení školy a v posledních letech měl například na starosti útvar bezpečnosti. Ve své nové funkci se stará mimo jiné i o firemní mobilitu. Jak sám říká, Dukovany trápí nedostatek parkovacích míst. S výstavou nových bloků se situace ještě zhorší. Jak z této situace ven?
Co víte o dopravě vašich zaměstnanců, jakými prostředky nejčastěji cestují?
Způsobu dopravy našich zaměstnanců i dodavatelů do elektrárny věnujeme velkou pozornost už dlouhodobě, protože i v této oblasti dohází k výrazným změnám. V minulosti přepravu do práce převažovaly autobusy, a to i z hlediska finanční výhodnosti, v současné době je na prvním místě automobilová doprava a to především kvůli komfortu a flexibilitě. To přineslo nedostatek parkovacích míst u elektrárny, který nás trápí.
Co by podle Vašeho názoru pomohlo?
Snažíme se hledat jiné cesty a nabízet možnosti zaměstnancům i dodavatelům například formou vyhrazených parkovacích míst pro auta, kde jezdí dva a více zaměstnanců. Aktuálně tento systém motivace testujeme a pokud se chytí a přinese snížení počtu aut, které na elektrárnu denně dojíždí, budeme v ní pokračovat. Také máme v plánu vybudovat nové zastřešené parkoviště pro dalších 300 aut se solárními panely. Část zaměstnanců dojíždí do práce na kole nebo na motorce. Pro ně jsou vybudovány kolárny a přístřešky. Pro bezpečnou dopravu cyklistů od roku 2016 nabízíme možnost přepravy kol autobusy smluvní dopravy z Třebíče do elektrárny. Po práci pak může zaměstnanec vyjet mimo dopravní špičku a využít tak cestu z práce ke sportu.
Areál elektrárny je velice rozlehlý. Jak se přepravují dukovanští pracovníci uvnitř něj?
Možností je více, ale převažuje pěší chůze. Pro přesun na větší vzdálenosti lze využít kola i elektrokola/e-koloběžky nebo auta. Nabízíme také možnost dobíjení elektromobilů/elektrokol. To ale spíš pro dopravu do a ze zaměstnání a také pro přijíždějící návštěvníky do infocentra. V závěru loňského roku jsme počet dobíjecích stanic pro auta rozšířili ze dvou na pět. Z toho dvě stanice jsou rychlodobíjecí a od letošního léta máme také nové dobíjecí stanice pro elektrokola.
Nabízíme také možnost převozu kol v autobusech, které vozí naše zaměstnance. A úschovnu kol před budovou hlavního vstupu do elektrárny
V plánu je také vybudování cyklostezky z Třebíče do obce Dukovany. V jakém je teď stavu?
V oblasti cyklodopravy jsou naše plány mnohem větší. Dlouhodobě se snažíme podpořit vybudování cyklostezky z Třebíče přes elektrárnu až do obce Dukovany, a dále do Moravského Krumlova a Ivančic. Dále pak propojení s cyklostezkou z Třebíče do Náměšti nad Oslavou. Cílem je zajistit pro zaměstnance i turisty bezpečný příjezd do Infocentra Jaderné elektrárny Dukovany nebo k dalešické přehradě. Snažíme se proto pomoci obcím, přes které jsou cyklostezky projektovány, s předrealizační přípravou. Jde především o vypracování projektové dokumentace, která je klíčová k podání žádostí o finanční příspěvek z různých evropských dotačních programů a ke stavebnímu řízení. Dík široké podpoře jsme v letošním roce zaznamenali výraznější posun v přípravě cyklostezky z Třebíče do Dukovan, kterou podporuje i Kraj Vysočiny.
Děkuji Vám za rozhovor.
Štítky:
Elektromobilita, čistá vozidla a paliva (Dobrá praxe, tag30),
Kampaně (Občan, tag35)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.