27. 01. 2017
Celosvětově na silnicích každým rokem zemře více než 1,24 milionů lidí a téměř 50 milionů je nějakým způsobem zraněno, přičemž 90 % těchto následků nehod připadá na státy s nízkými nebo středními příjmy, které kvůli tomu ročně vynaloží 3-5 % svého HDP. Samozřejmě to brzdí jejich ekonomický i sociální rozvoj. To je důvod, proč bezpečnost silničního provozu v současnosti považujeme za naléhavý celosvětový problém. Rostoucí význam této problematiky podtrhuje prohlášení OSN o „Dekádě opatření pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu“ i začlenění tématu dopravní bezpečnosti do dvou cílů udržitelného rozvoje.
Kvůli globálně se zvyšující intenzitě urbanizace se osoby i vozidla koncentrují do větších a menších měst. Zranitelní účastníci dopravy jako chodci a cyklisté jsou na silnicích vystaveni většímu riziku úmrtí nebo zranění, přitom již dnes tvoří největší podíl usmrcených. Většina těchto obětí umírá nebo je vážně zraněná právě na ulicích měst v chudších státech. Je na představitelích obcí a jejich správních orgánech, aby přijali preventivní opatření a snížili tak počet zbytečně zraněných a usmrcených osob, stejně jako děsivé finanční a společenské následky v dotčených rodinách, které tak mohou přijít o svého živitele.
Aktualizovaný dokument na téma bezpečnosti dopravního provozu ve městech: modul 5b – "Udržitelná doprava: Source book pro zákonodárce v rozvíjejících se městech" nabízí této cílové skupině ucelený přehled možných typů opatření. Lze je považovat za obecné pokyny pro starosty a primátory, s jejichž pomocí je možné lépe identifikovat prioritní opatření v obci, ale v praxi je nutné tyto pokyny přizpůsobit místním podmínkám a potřebám konkrétního města. Zde je šest hlavních doporučení pro správní orgány obcí:
Anglickou verzi celé zprávy stáhněte zde
Další zdoje: “Infographic - A comprehensive approach for road safety: The example of Germany”
Zdroj: http://www.sutp.org/en/news-reader/six-recommendations-for-improvement-of-urban-road-safety.html
Datum novinky na www.sutp.org - 24. 1. 2017
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. a s uvedením zdroje.